ΑΙΤΗΣΕΙΣ: Υποβολή Αίτησης – Δήλωσης των υποψήφιων για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ έτους 2018

Όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία, όλοι οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις του 2018 των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.

Η προθεσμία ορίζεται από την Παρασκευή, 16 Μαρτίου 2018 ως και την Πέμπτη, 29 Μαρτίου 2018 για όλους τους υποψηφίους που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ). Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της δεν γίνεται δεκτή καμία Αίτηση-Δήλωση.

Ο υποψήφιος μπορεί να προμηθεύεται την Αίτηση – Δήλωση που αναλογεί στην περίπτωσή του είτε από το διαδίκτυο, είτε από το Λύκειό του. Στη συνέχεια  θα συμπληρώνει την Αίτηση - Δήλωση σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται στο έντυπο και θα προσέρχεται στο Λύκειό του, για την οριστική ηλεκτρονική υποβολή της.

Παρακάτω παραθέτουμε, για διευκόλυνση των ενδιαφερομένων, τις Αιτήσεις-Δηλώσεις και τις σχετικές εγκυκλίους  για το ΓΕΛ και το ΕΠΑΛ !!!

ΓΕΛ 2018

(1α) Αίτηση-Δήλωση

(1β) Εγκύκλιος

(1γ) Υποβολή δικαιολογητικών για προφορική ή γραπτή εξέταση υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες στις πανελλαδικές ΓΕΛ 2018

ΕΠΑΛ 2018

(2α) Αίτηση-Δήλωση (περιέχει τρία υποδείγματα)

(2β) Εγκύκλιος

(2γ) Υποβολή δικαιολογητικών για προφορική ή γραπτή εξέταση υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες στις πανελλαδικές ΕΠΑΛ 2018

Πηγή: Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων

Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις το ακαδημαϊκό έτος 2018-19

Αναφορικά με την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση το ακαδημαϊκό έτος 2017-18, ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις, σας ενημερώνουμε ότι οι υποψήφιοι της ειδικής αυτής κατηγορίας, σύμφωνα με τις διατάξεις του αρ. 35 του Ν.3794/2009 (ΦΕΚ 156/τ.Α’), όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 24 του άρθρου 39 του Ν. 4186/2013 (ΦΕΚ 193/τ.Α’), με την παρ. 2 του άρθρου έκτου του Ν. 4218/2013 (ΦΕΚ 268/τ.Α’), με το άρθρο 7 του Ν.4283/2014 (ΦΕΚ 189/τ.Α’), καθώς και με την παράγραφο 1 του άρθρου 13 του Ν.4452/2017 (ΦΕΚ 17/τ.Α΄), καλούνται να απευθυνθούν σε μία από τις Ειδικές Επταμελείς Επιτροπές, που έχουν συσταθεί σε συγκεκριμένα Δημόσια ή Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία, προκειμένου να αποκτήσουν Πιστοποιητικό διαπίστωσης πάθησης.

Ο χρόνος υποβολής των σχετικών δικαιολογητικών στα εν λόγω Νοσοκομεία είναι από Δευτέρα 13 Νοεμβρίου έως και Πέμπτη 30 Νοεμβρίου 2017.

Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (0001_1_eggrafo_anakoinopoihsh.pdf)Εγκύκλιος[Μόνο η εγκύκλιος - ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ]162 Kb
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (0001_2_pathiseis.pdf)Πίνακας Παθήσεων[Μόνο ο Πίνακας Παθήσεων)]62 Kb
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (0001_3_nosokomeia.pdf)Πίνακας με τις Επταμελείς Επιτροπές των 14 Νοσοκομείων[Μόνο ο Πίνακας με τις Επταμελείς Επιτροπές των 14 Νοσοκομείω]54 Kb
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (0001_4_aitisi.pdf)Έντυπο Αίτησης[Μόνο το Έντυπο Αίτησης]45 Kb
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (0001_5_deltio_typou.pdf)Δελτίο Τύπου[Το Δελτίο Τύπου]90 Kb
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (0001_olokliro_anakoinopoihsh.pdf)Εγκύκλιος (περιέχει την εγκύκλιο, τις παθήσεις, τα νοσοκομεία και την αίτηση)[Η Εγκύκλιος (ολόκληρη) - ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ]560 Kb

Ιστότοπος για ενημέρωση Σχολικών Δραστηριοτήτων

Αγαπητοί ,

Ενημερωθείτε καθημερινά για το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων στον Ιστότοπο

Νίκος Γιαγκούλης,

Υπεύθυνος Γρ. Σχολικών Δραστηριοτήτων ΔΙΔΕ ΚΙΛΚΙΣ

τηλ. 2341353389

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.