ΚΕΝΤΡΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ (ΚΕΣΥΠ) ΚΙΛΚΙΣ

Τα Κέντρα Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων λειτουργούν σε όλους τους νομούς της χώρας και παρέχουν υπηρεσίες εκπαιδευτικής και επαγγελματικής συμβουλευτικής και πληροφόρησης σε όλους τους νέους (μέχρι 25 ετών) καθώς και στους γονείς τους και στηρίζουν το έργο των εκπαιδευτικών που εφαρμόζουν το θεσμό του ΣΕΠ στα σχολεία τους.

Τα ΚΕΣΥΠ είναι στελεχωμένα με εξειδικευμένους εκπαιδευτικούς και διαθέτουν πληροφοριακό υλικό σχετικά με τον ΣΕΠ και οι παρεχόμενες υπηρεσίες έχουν επιπλέον ως στόχο να διευρύνουν τις επιλογές των ενδιαφερομένων.

Ακόμη έργο των δομών αυτών είναι η στήριξη των μαθητών και μαθητριών για την προσωπική τους ανάπτυξη σε κομβικά σημεία της εκαπιδευτικής τους πορείας, δηλαδή τη μετάβαση από το Γυμνάσιο στο Λύκειο, την επιλογή κατεύθυνσης/τομέα, τη συμπλήρωση μηχανογραφικού δελτίου, πληροφόρηση για εκπαιδευτικές διεξόδους, καθώς και ενημέρωση υποψηφίων, γονέων/κηδεμόνων και εκπαιδευτικών σε θέματα που αφορούν το εκπαιδευτικό σύστημα και τη διαχείριση των παραπάνω.

Αλλαγή στον τρόπο εισαγωγής σπουδαστών του Τμήματος Εικαστικών Τεχνών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

ΚΕΣΥΠ

Το Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης της Σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων από το ακαδημαικό έτος 2017-18 θα δέχετει σπουδάστριες/σ[πουδαστές με εισητήριες εξετάσεις (και όχι μέσω πανελλαδικών) που διενεργούνται το μήνα Σεπτέμβριο. Δείτε την Υ.Α. και υπόμνημα του ΚΕΣΥΠ Κιλκίς

Συνεργασία ΚΕΣΥΠ-ΑΣΠΑΙΤΕ για τα προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας

Το ΚΕΣΥΠ Κιλκίς συνεργάζεται μετην Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., οργανώνει Μητρώο Εμπειρογνωμόνων για τα προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας και καλεί τους εκπαιδευτικούς και επαγγελματίες απόφοιτους-τελειόφοιτους της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. να δηλώσουν τη συμμετοχή τους και να ενισχύσουν τα προγράμματα

Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (egkrisi_synergasia_kesyp_aspaite.pdf)Συνεργασία ΚΕΣΥΠ - ΑΣΠΑΙΤΕ[ ]426 Kb

ΘΕΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΤΥΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ

Εγκρίθηκαν τα Διακεσυπικά Θεματικά Δίκτυα Αγωγής Σταδιοδρομίας στα οποία συμμετέχει το ΚΕΣΥΠ Κιλκίς

α. «Ο κόσμος του ήχου και της εικόνας. Δεξιότητες προσωπικής και επαγγελματικής ανάπτυξης»

β. «Το πέρασμα των προσφύγων μεταναστών μέσα από την Ελλάδα. Εθελοντικές δράσεις και κοινωνικοί-οικονομικοί μετασχηματισμοί στις τοπικές κοινωνίες»

Διαγωνισμός για την αξιοποίηση του Διαδικτύου στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό

Το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου και το Αυτοτελές
Τμήμα Επαγγελματικού Προσανατολισμού του ΥΠΠΕΘ συνδιοργανώνουν διαγωνισμό για
την αξιοποίηση του διαδικτύου στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό με θέμα
«Δυνατότητες και προοπτικές του επαγγέλματος που θέλω να ακολουθήσω ή των
επαγγελμάτων των γονιών μου μέσα από το Διαδίκτυο».
Οι παρουσιάσεις (PowerPoint) ή τα βίντεο θα πρέπει να αποσταλούν με email στο
Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. έως τις 20
Ιανουαρίου 2017

Πιστοποίηση αναπηρίας από τα ΚΕ.Π.Α.

ΚΕΣΥΠ

Εκδόθηκε από το ΥΠΠΕΘ η εγκύκλιος που αφορά την απόκτηση Πιστοποιητικού αναπηρίας από τα ΚΕΠΑ για το ακαδημαϊκό 2017-2018.

Με το πιστοποιητικό αυτό και τα επιπλέον δικαιολογητικά οι υποψήφιοι θα μπορούν να υπαχθούν:

α) σε κάποιες από τις υποκατηγορίες των ατόμων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες για προφορική ή γραπτή εξέταση στις πανελλαδικές εξετάσεις (βλ. ΚΕΦ. Α΄) και

β) ως πάσχοντες από κάποιες από τις παθήσεις της κατηγορίας των πασχόντων από σοβαρές παθήσεις για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση σε ποσοστό 5% (βλ. ΚΕΦ. Β’).

Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (egkyklios_KEPA.pdf)Πιστοποιητικό αναπηρίας από τα ΚΕ.Π.Α.[Απόκτηση πιστοποιητικού αναπηρίας από τα ΚΕ.Π.Α. (Κέντρα Πιστοποίησης Αναπηρίας), για το ακαδημαϊκό έτος 2017-18. ]461 Kb

Ηλεκτρονική εγγραφή των επιτυχόντων στα τμήματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης

ΚΕΣΥΠ

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι η εγγραφή των επιτυχόντων των Πανελλαδικών Εξετάσεων έτους 2016 στις Σχολές και τα Τμήματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης θα πραγματοποιηθεί ηλεκτρονικά κατά το διάστημα από 5 έως 12 Σεπτεμβρίου 2016 στην πλατφόρμα ΥΠΠΕΘ.